اعتراض پنتاگون به ترکیه به دلیل افشای اطلاعات مکان‌ پایگاه‌های آمریکا در سوریه

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پنتاگون روز چهارشنبه (دیروز) اعلام کرد که اقدام خبرگزاری «آناتولی» در انتشار محل‌های پایگاه‌های نظامی آمریکا در سوریه، نیروهای آمریکایی را در معرض خطر قرار می‌دهد و آمریکا اعتراض خود را در این زمینه به ترکیه اعلام کرده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز سه‌شنبه هفته جاری با انتشار گزارشی، محل 10 پایگاه نظامی آمریکا در شمال سوریه را نام برد و در برخی موارد جزئیات شمار نظامیان آمریکایی و فرانسوی که در آن پایگاهها حضور دارند را نیز منتشر کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، «اریک پاهون» سخنگوی پنتاگون در این زمینه گفت: «انتشار اطلاعات حساس نظامی، نیروهای ائتلاف را در معرض خطرات غیرضروری قرار می‌دهد و ممکن است عملیات‌های کنونی برای شکست داعش را مختل کند».

وی معترضانه ادامه داد: «در حالیکه ما به طور مستقل نمی‌توانیم منابعی که در انتشار این گزارش سهیم بوده‌اند را تأیید کنیم، اما بسیار نگران خواهیم شد اگر مقامات یک کشور همپیمان ناتو [ترکیه] عمداً بخواهند نیروهای ما را با انتشار این اطلاعات حساس در معرض خطر قرار دهند».

این مقام آمریکایی صراحتا گفت که آمریکا نگرانی‌ خود در این زمینه را به ترکیه انتقال داده است.

روابط میان آنکارا و واشنگتن از قبل نیز به دنبال تصمیم آمریکا برای حمایت از یگان‌های مدافع خلق (YPG) برای بیرون راندن داعش از الرقه در سوریه تیره شده بود.

ترکیه کردهای YPG را شاخه‌ای از «حزب کارگران کردستان» یا همان پ ک ک می‌داند و به همین دلیل ماه گذشته بعد از آن ترکیه خشمگین شد که آمریکا اعلام کرد که سیاست دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا را در تسلیح YPG ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/ص

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *