بررسی پیشرفت اجرایی سند جامع هوا فضا/ نگرانی اعضای ستاد نقشه علمی از بودجه‌های اختصاص یافته به بخش فضایی

[ad_1]

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در حاشیه جلسه این ستاد در جمع خبرنگاران درباره مصوبات این جلسه با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع دستور کار جلسه بخش فضایی از گزارش پیشرفت اجرای سند هوا و فضا بود، گفت: در این جلسه طبق روال همیشگی گزارشی از علم و فناوری کشور و وضعیت مستندات علمی کشورمان بین سال‌های 2012 تا 2016 ارائه و با برخی کشورهای جهان و منطقه مقایسه شد.

وی افزود: میانگین سرانه استناد به مقاله نمایه شده کشور در این سال‌ها 3/84 صدم بود، رتبه کشور در شاخص اچ ایندکس در این سال 42 است.

کبگانیان با بیان اینکه در این جلسه همچنین گزارشی از فناوری bit coin(سکه دیجیتالی) ارائه شد، افزود: این فناوری در مورد پول در فضای مجازی است که در حوزه اقتصادی جهان به خصوص در آینده مطرح است. البته ما وارد بررسی عمیق این موضوعات نمی‌شویم و آنها را به گروه‌های کارشناسی برای ارائه گزارش‌های بیشتر ارجاع می دهیم.

وی افزود: دستور جلسه دوم این جلسه، گزارش پیشرفت اجرایی سند جامع هوا فضا بود. این سند دارای سه بخش است. یک بخش، بخش هوایی و هوانوردی است که قبلا گزارش آن ارائه و آماده‌ است، بخش دیگر نیز که در نوبت آماده شدن قرار دارد، گزارش بخش دفاعی هوافضاست که در حال هماهنگی برای آماده شدن است.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با اشاره به اینکه بخش فضایی این سند امروز با حضور منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مسئولان مربوطه مورد بررسی قرار گرفت، افزود: کشور در تولید علم و فناوری مجموعه هوافضا رتبه 15 جهان را داراست. در بخش ارجاعات از کشورهای مهمی جلوتر است.

وی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایفی را در سند توسعه جامع هوافضا تصویب کرده است گفت: تامین ماهواره‌های مخابراتی ملی، توسعه بومی ماهواره، توسعه خدمات موقعیت‌یابی با سامانه‌های جهانی، ماهواره سنجشی ملی، توسعه بومی ماهواره سنجشی ملی 2 از جمله بخش‌های این سند محسوب می‌شود.

کبگانیان خاطرنشان کرد: بخش چهارم به وظایفی که در سند تکلیف شده ماهواره برها یا موشک‌های حامل ماهواره هستند، مرتبط است و بخش پنجم نیز مراقبت‌های فضایی است که پرکاربرد و متنوع بوده و دارای جایگاه اقتصادی مهمی است.

وی افزود: آخرین بخش هدف 5-1 الف در اهداف کلان حوزه فضایی است که ارتباط بین قرآن و اطلاعاتی است که در مفاهیم اسلام با بحث فضا و جهان با عنوان شناخت عظمت و نظم حاکم بر جهان و پی بردن به حکمت وقدرت خالق جهانیان مطرح است.

کبگانیان گفت: در این جلسه منوچهر منطقی گزارش داد که حوزه علمیه و دانشمندان علوم انسانی در این بخش پروژه‌هایی را تعریف کردند که قطعا نگرش ما را نسبت به فضا در مقایسه با دیگر کشورها متمایز می‌کند، البته موضوع هنوز جمع بندی نشده است.

وی تصریح کرد: در این جلسه تعداد زیادی از حاضرین نگرانی‌هایی از بودجه‌های اختصاص یافته به مسئله فضایی کشور را مطرح کردند. البته عدد و رقم دقیق‌تری را برای جلسات بعد درخواست کردیم. امیدواریم در جلسات بعدی با آمار دقیق‌تر وضعیت کشور را در این بخش ببینیم که اگر آسیب جدی وجود داشت در گزارش قید شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *