خرید و فروش پایان‌نامه و سرقت آثار علمی چهره کشور را در مجامع بین‌المللی مخدوش کرده است

[ad_1]

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (چهارشنبه) پارلمان طی سخنانی در موافقت با لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی، اظهار داشت: خرید و فروش پایان‌نامه، سرقت آثار علمی و کپی و پیست متأسفانه چهره علمی کشور را در مجامع علمی مخدوش کرده است.

وی افزود: این موضوع علاوه‌بر زیر سؤال بردن برخی دستگاه‌های علمی ما، باعث می‌شود تلاش بسیاری از دستگاه‌هایی که در تهیه و تولید علم زحمت می‌کشند، از بین برود.

نماینده قم در مجلس همچنین تصریح کرد: کسی که پایان‌نامه خود را کپی می‌کند و یا با سرقت علمی و خرید و فروش به‌دست می‌آورد،‌ این فرد فردا نمی‌تواند نه از نظر صلاحیت‌های اخلاقی و نه از نظر رضایت علمی برای کشور مفید واقع شود.

ذوالنوری ادامه دارد: ضرورت دارد در این زمینه یک اقدام جدی صورت بگیرد؛ چرا که این اقدام می‌تواند هم در ترمیم چهره علمی کشور مؤثر باشد و هم در پرورش نیروهای صادق که فردا بتوانند در کشور مؤثر باشند، تأثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: چنین اقدامی می‌تواند از دستاورد علمی و زحمات کسانی که در این زمینه زحمت کشیده‌اند، صیانت کند؛ اگر کسی خِشت اول کار خود را کَج گذاشت و با تقلب در مسیر علمی حرکت کرد، فردا برای کشور مضر خواهد بود؛ اگر کسی با تقلب و فروش پایان‌نامه جایگاه علمی پیدا کند، نمی‌تواند آینده سالمی داشته باشد.

به گزارش فارس، در ابتدای این جلسه، ولی ملکی نماینده مشکین‌شهر در مجلس نیز در سخنانی به عنوان مخالف لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی اظهار داشت: بحث مالکیت‌های فکری و جرائمی که در خصوص مالکیت فکری و کارهای علمی تحقیقاتی صورت می‌گیرد، بسیار مهم است و باید در این رابطه مقابله جدی صورت گیرد.

وی همچنین گفت: کشور در سال‌های گذشته از لحاظ تعداد دانشجو و دانشگاه پیشرفت قابل توجهی داشته، اما این پیشرفت‌ها بیشتر به لحاظ کمّی بوده است، بنابراین باید با جلوگیری از تقلب در آثار علمی زمینه رشد تحقیقاتی و علمی را فراهم کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *