دادگاه آمریکایی دنبال ضبط برج ایرانی به بهانه نقض تحریم‌ها

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از نیویورک تایمز، روز گذشته دادگاهی در آمریکا به ماموران فدرال این کشور اجازه داد تا یک برج بلند را که زیر نظر ایران است را در منطقه منتهتن نیویورک ضبط کرده و پس از فروش عواید آن را به خانواده قربانیان تروریسم پراخت کنند.

این دادگاه، گروه علوی که 60 درصد مالکیت این برج 36 طبقه را در اختیار دارد، را به دلیل نقض تحریم‌های ایران و پولشویی به وسیله شرکت آسا متهم شناخت.

شرکت آسا نیز که زیرمجموعه پنهان یک بانک دولتی ایران به شمار می‌رود باقیمانده 40 درصد مالکیت برج مذکور را در اختیار دارد.

وکلای مدافع گروه علوی اعلام کردند که از رابطه شرکت آسا با دولت ایران که پس از سال1995 مشمول تحریم‌های آمریکا می‌شود اطلاعی نداشتند.

دولت آمریکا موافقت کرده است تا عواید فروش این ساختمان بلند مرتبه را که حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود بین خانواده قربانیان تروریسم به خصوص حادثه 11 سپتامبر تقسیم کنند.

این ساختمان در منطقه بسیار خوبی در منهتن نیویورک واقع شده به طوری که اخیرا شرکت نایک 7طبقه از آن را به مدت 15 سال اجاره کرد.

گروه علوی در دهه 1970 میلادی توسط نظام شاهنشاهی ایران و با هدف اجرای برنامه‌های مرتبط با فرهنگ ایرانی و همکاری با دانشگاه‌هایی نظیر کلمبیا و همچنین بخشی از آن به یک کلینیک پزشکی اختصاص یافت و تاسیس شد.

این بنیاد طی بیانیه‌ای اعلام کرد که از حکم دادگاه ناامید شده و گزینه‌های پیش روی خود را برای مقابله با این اقدام کاخ سفید بررسی خواهد کرد.

وکلای مدافع این گروه نیز اعلام کردند که نسبت به تصمیم دادگاه اعتراض خواهند کرد. اقدام علیه بنیاد علوی نخستین بار در سال 2008 صورت گرفت اما تا سال 2016 اقدام جدی علیه این بنیاد انجام نشد چرا که بسیاری بر این باور بودند که این بنیاد از مالکیت غیرمستقیم ایران بر 40 درصد دیگر مالکیت ساختمان خبر نداشته است.

انتهای پیام/م

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *