رئیس‌جمهور افغانستان به ترکمنستان سفر می‌کند

[ad_1]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد به نقل از وزارت امور خارجه ترکمنستان، رئیس جمهور افغانستان در رأس هیأت عالی رتبه سیاسی و اقتصادی روز دوشنبه  3 جولای سال جاری میلادی برابر با 12 تیرماه به ترکمنستان سفر می‌کند.

ملاقات دوجانبه و هیأت همراه «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان با رئیس جمهور ترکمنستان روز دوشنبه در کاخ «اُغوزکنت» در «عشق‌آباد» انجام خواهد شد.

ملاقات و مذاکرات خصوصی سران، مذاکرات هیأت همراه و نیز امضاء بسته اسناد همکاری از مهمترین برنامه‌های سفر رئیس جمهور افغانستان به ترکمنستان است.

طی چند سال گذشته، روابط ترکمنستان و افغانستان به عنوان 2 کشور همسایه که حدود 800 کیلومتر با یکدیگر مرز مشترک دارند، همواره از روابط رو به رشدی برخوردار بوده‌ ‏است.

صادرات برق و فرآورده‏‌های نفتی و گازی ترکمنستان به افغانستان، همکاری‏‌هایی در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کالا، ارتباطات و روابط فرهنگی و آموزشی و از مهمترین موضوعات در تعاملات بین 2 کشور می‏‌باشد.

در کنار ارائه مستمر کمک‌های بشردوستانه، طرح‌های زیربنایی همچون راه آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان و ساخت دالان حمل و نقل و ترانزیت کالا از دیگر طرح‌های بین‌‏المللی و منطقه‌‏ای هستند که عشق‌آباد و «کابل» برای تحقق آنها تلاش می‏‌کنند.

انتهای پیام/ز

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *