موافقت سودان با «درخواست عربستان» برای ادامه همکاری «مثبت» با آمریکا

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، دولت سودان اعلام کرد، «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان روز گذشته در دیدار با مقامات سعودی در ریاض به درخواست عربستان برای ادامه «همکاری مثبت» با دولت آمریکا پاسخ داد.

پایگاه خبری «سودان تریبون»، گزارش داد که شاه و ولی‌عهد سعودی شب گذشته با رئیس جمهور سودان در ریاض در این خصوص مذاکره و سپس بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.

در این بیانیه که وزیر خارجه سودان آن را قرائت کرد، آمده است که عمر البشیر به درخواست رهبران سیاسی عربستان برای ادامه همکاری مثبت با واشنگتن در مرحله آینده پاسخ داد تا تحریم‌های تحمیلی علیه سودان به طور کامل لغو شود و علاوه بر آن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم برداشته و همه مشکلات کنونی بین دو کشور حل شود.

رئیس جمهور سودان از سران عربستان به خاطر تلاش به کار گرفته شده برای بهبودی روابط بین سودان و آمریکا تقدیر و تشکر کرد.

اخیرا آمریکا در پی مذاکرات چند ماهه با خارطوم در حداقل پنج پرونده، و وعده به سودان برای رفع تحریم‌ها، این موضوع را به سه ماه به تعویق انداخت و در مقابل سودان نیز مذاکرات رفع تحریم را سه ماه معلق اعلام کرد.

دو طرف سودانی و سعودی در ریاض همچنین بر اهمیت مبارزه با تروریسم که بزرگترین خطر برای جوامع مسلمان جهان است، تاکید کردند.

دونالد ترامپ ماه گذشته ضمن شرکت در «کنفرانس اسلامی-آمریکایی» در ریاض به حضور رئیس جمهور سودان در این کنفرانس اعتراض و از عربستان درخواست کرد که عمر البشیر در کنفرانس ریاض شرکت نکند، این در حالی است که البشیر پیشتر اعلام کرده بود که در این کنفرانس شرکت خواهد کرد، اما بنا به درخواست آمریکا و عربستان از حضور در این کنفرانس عذرخواهی کرد.

انتهای پیام/ص

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *