پیام تسلیت‌ مدیران و سازمان‌های سینمایی در پی درگذشت حبیب‌الله کاسه‌ساز

[ad_1]

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، حبیب‌الله کاسه‌ساز تهیه‌کننده شناخته شده سینما صبح امروز پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری درگذشت. این تهیه‌کننده 55 ساله، پس از چهار سال مبارزه با بیماری سرطان معده و انجام چندین عمل جراحی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

در واکنش به درگذشت مرحوم حبیب‌الله کاسه‌ساز مدیران سینمایی در پیامی این ضایعه را به جامعه سینمایی و خانواده تسلیت گفتند که متن پیام‌های آنها به شرح ذیل آمده است.

 

*پیام تسلیت رئیس سازمان سینمایی

متن پیام محمدمهدی حیدریان معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی بدیدن شرح است:

هنرمند سخت کوش، تهیه کننده سینمای ایران حبیب الله کاسه ساز پس از تحمل سختی های بسیار و مبارزه‌ای جانکاه، چهره درنقاب خاک کشید.

درگذشت هر عزیزی در این دنیای فانی تذکری است که برای همه ما یاداوری کند ،مرگ گریز ناپذیر و سرنوشت قطعی آدمی است و آنچه باقی است خداوند است .

ضمن عرض تسلیت ویژه به تهیه کنندگان سینمای ایران،برای بازماندگان آن مرحوم صبر و اجر و برای مرحوم کاسه ساز غفران و رحمت الهی مسالت می نمایم.

 

*تسلیت رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری 

متن پیام محمد حمزه زاده رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری بدین شرح است:

بی تردید، حبیب سینمای ایران نامی است که در حافظه و تاریخ سینمای ایران و سینمای دفاع مقدس  ماندگار است. مردی تمام نشدنی برای تمام فصول مبارزه از صحنه های دفاع مقدس تا تصویر، روایت و بازسازی تاریخ آن و تا واپسین لحظات وذرات زندگی در مبارزه با بیماری سرطان.

سینماگری که با درک والا و هوشمندی سرشارش زمینه ساز تولید ده ها اثر ماندگار را در سینما و تلویزیون شد.  آثاری که هر کدام با نگاهی و باری از اندیشه در خدمت فرهنگ و کیان این مرز و بوم بوده اند.

بدرود مرد نام آشنا، کم حرف، نجیب، سربلند و بی ادعای سینمای ایران.

 

* پیام تسلیت سازمان اوج

متن پیام تسلیت روابط عمومی سازمان هنری رسانه‌ای اوج بدین شرح است:

نمی‌دانم چه حکمی است که در این سال ها و این ماه ها، هر روز خبر پرکشیدن یکی از بچه های قدیم هنر انقلاب به گوش می رسد. روزی امیرحسین فردی، روزی فرج الله سلحشور و حالا تو حاج حبیب الله کاسه ساز!

تو پر کشیدی و ما هم مطیع قسمت حضرت دوستیم ولی شک نکن که یادمان نمی رود «شیخ بهایی»، «در چشم باد»، «مزرعه پدری»، «اخراجی ها» و… و تا ابد به یادت خواهیم بود.

راستی چه خوش موقعی پر کشیدی حاج حبیب روزهای شهادت صادق آل محمد، روزهای بغض بقیع حالا ما هم مثل خانواده ی تو در ایام شهادت امام صادق عزادار توییم و گلوهامان پر از بغض است.

سفرت بخیر رفیق قدیمی.

 

*پیام تسلیت مشاور ارشد سازمان امور سینمایی

متن پیام علیرضا رضاداد مشاور ارشد سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری به شرح زیر است:

درگذشت فرهیخته گرامی تهیه کننده شایسته و از همراهان و یاران سینمای کشور خصوصا سینمای انقلاب و دفاع مقدس را به خانواده آن مرحوم و خانواده بزرگ سینمای ایران تسلیت می گویم .

همه ما در این غم شریک و اندوهگین از دست دادن اوئیم .

او که در همه سالهای عمر خود در غم و شادی سینما و سینماگران شریک و از هیچ تلاش و کوششی برای اعتلای سینمای کشور و یاری سینماگران فروگذار نکرد.

سینمای کشور آنقدر از او  آثار وخاطرات خوب و به یاد ماندنی دارد که هرگز فراموشش نخواهد کرد.

دلبستگی او به آرمانهای انقلاب و امام و تلاش مستمرش برای ثبت و نشر تاریخ پرافتخار انقلاب و دفاع مقدس از ویژگیهای بارز او بود.

او حتما با امام خود محشور خواهد شد و از آن جهان ابدی دعاگوی همه ما خواهد بود. 

برای آن مرحوم آمرزش و برای خانواده محترم ایشان صبر و شکیبایی از درگاه ایزد متعال مسئلت خواهیم کرد.

 

*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درگذشت «حبیب‌الله کاسه‌ساز» تهیه‌کننده متعهد سینمای ایران را تسلیت گفت.

مرحوم حبیب‌الله کاسه‌ساز از تهیه‌کنندگان فعال سینما در دهه 80 بود که چهارده فیلم سینمایی را تهیه کرد و در پروژه‌های اخراجی‌های 1 (مسعود ده‌نمکی- 1385) و ریسمان باز (مهرشاد کارخانی- 1386)، بعنوان تهیه‌کننده به همکاری با این «مرکز» پرداخت.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درگذشت این هنرمند متعهد را به جامعه‌ی سینمای ایران و خانواده محترم زنده‌یاد کاسه‌ساز تسلیت گفته، برای آن مرحوم آمرزش روح و علو درجات الهی مسئلت می‌نماید.

 

*پیام تسلیت دبیر نخستین جشنواره فیلم «سلامت»

در پیام تسلیت ابراهیم داروغه زاده آمده است:

” درگذشت حبیب الله کاسه ساز تهیه کننده دلسوز سینمای ایران غمی گران است برای سینمای ایران، بدون شک تلاش های این فیلمساز فقید در به تصویر کشیدن دوران دفاع مقدس و ایجاد شرایط مناسب برای فیلمسازی کارگردانان سینمای ایران در یادها خواهد ماند.

اینجانب با گرامیداشت یاد حبیب الله کاسه ساز، درگذشت این فیلمساز دغدغه مند را به خانواده وی و سینمای ایران تسلیت می گویم و از خدای متعال علو درجات را برای آن فرهیخته فقید خواستارم.”

حبیب الله کاسه ساز پس از طی یک دوره بیماری صبح امروز درگذشت.

بنیاد فرهنگی روایت، در پیامی درگذشت حبیب الله کاسه ساز، تهیه کننده متعهد و خوشنام سینمای انقلاب را تسلیت گفت.

در پی درگذشت حبیب الله کاسه ساز، مدیر اسبق انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، بنیاد فرهنگی روایت در پیامی آثار گران سنگ کاسه ساز را باقیات الصالحات این تهیه کننده خوشنام سینما دانست و درگذشت وی را به خانواده کاسه ساز و اهالی سینما تسلیت گفت.

*پیام تسلیت بنیاد فرهنگی روایت

متن پیام بنیاد فرهنگی روایت به شرح زیر است:

حبیب الله کاسه ساز تهیه کننده خوشنام و متعهد که از «مزرعه پدری» رسول ملاقلی پور تا «اخراجی ها»ی پرطرفدار سینما، از«پروانه ای در مه» تا «شیخ بهایی» و «درچشم باد»، همه، مشحون یاد و یادگاری های اوست، در شب شهادت صادق آل محمد(ص)، از میان ما پرکشید و رفت.

زندگی سرشار از دغدغه و انگیزه این تهیه کننده متعهد سینمای دفاع مقدس و مدیر کاربلد سینما و آثار گران سنگ وی که در بیش از سی سال از تاریخ سینمای انقلاب، زبان گویای این هنرمند متعهد بوده است، باقیات الصالحاتی هستند که ان شاء الله در دنیای دیگر دستگیر کاسه ساز خواهند بود.

بنیاد فرهنگی روایت، درگذشت حبیب الله کاسه ساز که از مدیران اسبق این مجموعه فرهنگی نیز بوده و خدمات ارزنده ای را در جایگاه مدیریت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و هیئت مدیره شهرک سینمایی دفاع مقدس صورت داده است، را به اهالی سینما که امروز در غم از دست دادن کاسه ساز هستند، و به خانواده وی تسلیت گفته و برای ایشان از درگاه خدای متعال صبر مسئلت می کند.

 

پیام تسلیت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس برای درگذشت حبیب الله کاسه ساز

در بخشی از این پیام آمده است:

مرحوم حبیب الله کاسه ساز از جمله هنرمندان متعهدی بود که با درک صحیح از شرایط موجود در جامعه ارزشی ایران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، همواره در جهت اعتلای آرمان ها و فرهنگ والای انقلاب مجاهدت کرد و از خود چهره‌ای ماندگار در اذهان همگان بویژه فعالان عرصه دفاع مقدس و فعالان عرصه فرهنگ و هنر برجای گذارد.

وی که دومین مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بود در عرصه هنر و سینما با تولید و تهیه آثار ارزشی همچون فیلم سینمایی “حماسه مجنون”، “هور در آتش” و بسیاری آثار ارزشمند دیگر، دِین خود را به شهدا و انقلاب اسلامی ادا کرد.

انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با نهایت تاسف و تاثر درگذشت این سرمایه‌ ارزشمند عرصه فرهنگ و هنرمند گرانقدر سینمای دفاع مقدس را به جامعه فرهنگی و هنری کشور و نیز خانواده محترم ایشان تسلیت می گوید.

از خداوند منان خواستاریم تا در آستانه شهادت رئیس مکتب شیعه امام جعفر صادق (ع) روح این هنرمند فقید را مشمول رحمت خود گرداند، ان شاالله.

مرحوم کاسه ساز چندی پیش به دلیل درمان بیماری سرطان در بیمارستان بستری شد و امروز در سن 55 سالگی دار فانی را وداع گفت.

پیام تسلیت معاون سیما به مناسبت درگذشت مرحوم حبیب‌الله کاسه‌ساز

 

در پی درگذشت مرحوم حبیب الله کاسه ساز، دکتر میرباقری معاون سیما، هجرت این هنرمند صاحب اندیشه را تسلیت گفت.

 

*پیام تسلیت معاونت سیما در پی در گذشت حبیب‌الله کاسه‌ساز

معاونت سیما، در این پیام آمده است:

با تأثر فراوان خبر درگذشت مرحوم حبیب‌الله کاسه‌ساز را دریافت کردم. ایشان از تهیه‌کنندگان صاحب فکر و جسور در خلق آثار نوین در تلویزیون و سینما بود. اثرگذاری وی در حلقه مدیریت هنری کشور و نیز تولیدات آثار مانا در سال‌های پس از انقلاب و دوران جنگ تحمیلی را می‌توان باقیات و صالحات زندگی پرفروغ آن مرحوم و چراغ راه دیگر همکاران در این عرصه دانست.

اینجانب مراتب تسلیت خود را خدمت خانواده و دوستان آن مرحوم ابراز می‌دارم و علو درجات ایشان را از درگاه حق مسئلت دارم.

مرتضی میرباقری ـ معاون سیمای جمهوری اسلامی ایران

*پیام تسلیت جامعه صنفی تهیه‌کنندگان در واکنش به درگذشت تهیه‌کننده «اخراجی‌ها ۱»

متن پیام به شرح ذیل است:

هُوالحَبیب ، هُوالٰباقی**

کلُّ مَنْ عَلیها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالجلالِ والاکرامِ
(هرکه روی زمین است دستخوش مرگ و فناست و خدای باجلال و عظمت باقی می ماند.)
به نام او که نقوش نفوس را بر صحیفه عدم رقم فرمود و آب حیات معرفت را در ظلمات خلقیت بشریت  تعبیه نمود اوکه وجود هر موجود نتیجه جود اوست !…
دوباره باز صداى جرس کاروان الرحیل به گوش رسید وحبیب خدا و حبیب سینماى ایران خصوصاً سینماى دفاع مقدّس رخت از این دیار فانى بست و سوى دیار باقى شتافت .این پایان را آغازى دوباره خواهد بود، بدون شک از یاد نخواهد رفت و فراموش نخواهد شد آن روزهاى زیادى راکه زنده یاد “حبیب الله کاسه ساز” باحضور سرشار ازصدق وهمدلى ، از صمیم قلب تمام تلاش و همّت وبهترین روزهاى عمرخود را در کار سینما و صنف گذاشت. ما نیز چونان همه ناباورانه محزونیم …شریک و سهیم در این مصیبت .
درگذشت او برای خانواده بسیار غم‌انگیز و تأسف‌بارخواهد بود وبرای همکاران و یاران ضایعه اى بس دردناک. امروز دوباره دیدیم طبیعت وسرنوشت بی‌رحمانه می‌تازد ، هرگز فرصت و مهلتی نمی‌دهد. 
با قلبى محزون آرزو میکنیم که وسعت صبر خانواده ی این عزیز به اندازه ی دریای غمشان باشد.دعا کنیم تا خداوند بزرگ روح عزیز از دست رفته را قرین رحمت کند و خوب از این میهمان جدید پذیرایی نماید.
آمین

زنده ها را دریابیم و قدر بدانیم  
بااندوه بسیار و عرض تسلیت .
 
سید ضیاء هاشمى

رئیس هیات مدیره جامعه صنفى
تهیه کنندگان سینماى ایران

 

*پیام تسلیت هیات اسلامی هنرمندان

متن به نگارش در آمده برای درگذشت سینماگر انقلابی حبیب الله کاسه ساز

وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ اَلْخَوْفِ وَ اَلْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ اَلْأَمْوالِ وَ اَلْأَنْفُسِ وَ اَلثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ اَلصّابِرِینَ اَلَّذِینَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قالُوا إِنّا لِلّهِ وَ إِنّا إِلَیْهِ راجِعُونَ أُولئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ أُولئِکَ هُمُ اَلْمُهْتَدُونَ

( آیه 155 – 157 بقره)

سینمای دفاع مقدس و چه بهتر بگوییم سینمای ایران امروز داغدار مردی از جریان ایمانی عرصه هنر و سینما شده است. حبیب الله کاسه ساز امروز پس از چند ماه مبارزه با بیماری، جان به جان آفرین تسلیم کرد. همه ملاقات کنندگانش در این روزها خوب به یاد دارند علیرغم درد و رنجی که می کشید لبخند از لبانش پاک نمی شد.

حبیب سینمای ایران عمری را در راستای سلامت سینما و پیوند آن با عرصه های عشق و ایمان حقیقی یعنی دفاع مقدس و انقلاب کوشید. خود او نیز بی پروا دست به کار تولید آثار ارزشمندی زد و در بسیاری از کارها خط شکن شد.

شاید اگر او نمی بود سازندگان آثاری همچون «او» ، «هور در آتش»، «اخراجی ها» حامی صدیق دیگری برای کار نمی یافتند. تلاش مرحوم کاسه ساز بعد از تهیه کنندگی مستند «ادواردو آنیلی» برای ساخت فیلم سینمایی زندگی وی نیز قابل توجه است، کاری که او را نیز تهدید کرده بودند تا از ساخت آن دست بکشد.

تلاش مرحوم کاسه ساز برای پیرایش عرصه سینما از خود محوری ها و زیاده خواهی ها نیز قابل توجه است، هم چنین تلاش او برای پیوند سینمای ایران با عرصه دفاع مقدس.

به خوبی به یاد داریم زمانی که مدیر اداره کل ارزشیابی و نظارت بود طی مراسمی به یاد دفاع مقدس، جعبه متبرک شده به دست رهبری را بر دوش بسیاری از سینماگران گذاشت تا پیوند آنها را با دفاع مقدس و جبهه های عشق و ایمان پایدار سازد.

هیات اسلامی هنرمندان از خداوند متعال برای روح این هنرمند انقلابی، غفران و رحمت الهی و برای بازماندگان صبر و اجر طلب می کند و فقدان او را برای سینمای دفاع مقدس و انقلاب و همه سینمای ایران تسلیت می گوید. 

بر اساس این گزارش، پیکر زنده‌یاد حبیب‌الله کاسه‌ساز ساعت 9 صبح روز جمعه 30 تیرماه از مقابل ساختمان شماره2 خانه سینما به سمت بهشت زهرا(س) تشییع می‌شود و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده می‌شود.

انتهای پیام/

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *