پیام مدیرکل سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی به مناسبت سالگرد حمله شیمیایی به سردشت

[ad_1]

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «احمد اوزمجو» مدیرکل سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی (OPCW) مستقر در لاهه در آستانه سفر به جمهوری اسلامی ایران و همزمان با سی امین سالگرد حمله به سردشت با سلاح‌های شیمیایی، پیامی را صادر کرد.

مدیرکل سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در پیام خود ضمن تسلیت به مناسبت شهید و مصدوم شدن تعداد زیادی از مردم شهرستان سردشت، با خانواده‌های قربانیان و مصدومان این حادثه ابراز همدردی کرد.

احمد اوزومجو حادثه سردشت را از جمله حوادثی خوانده است که توجه جهانیان را به ابعاد وحشتناک استفاده از سلاح‌های شیمیایی جلب کرده و منجر به مذاکرات بین‌المللی برای رهایی از سلاح‌های شیمیایی شده و سرانجام پس از ده سال این مذاکرات منجر به منع جهانی سلاح‌های شیمیایی و تاسیس سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی شده است.

متن پیام مدیرکل منع گسترش سلاح‌های شیمیایی به مناسبت حادثه سردشت به شرح زیر است:

سی سال پیش در 28 ژوئن 1987 مردم صلح دوست سردشت در ایران، قربانی حمله وحشیانه سلاح‌های شیمیایی شدند. این روز وحشتناک دربردارنده مرگ و تحمل آلام برای مردم سردشت بود. بسیاری از ایشان درگذشتند و افرادی که باقی ماندند برای همیشه با آثار مصدومیت و خاطره از دست دادن عزیزانشان زندگی کردند.

من به نمایندگی از سوی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، به مردم سردشت عمیق‌ترین تسلیت‌ها را ابراز کرده و نسبت به ادامه حمایت از ایشان اطمینان می‌دهم.

متاسفانه این حادثه از جمله حوادث غم انگیزی بود که توجه جهانیان را به پتانسیل‌های وحشتناک سلاح‌های شمیایی معطوف کرده و ضرورت انجام مذاکرات بین‌المللی برای رهایی از این بلای دهشت باررا مشهود ساخت.

ده سال پس از سردشت این مذاکرات منتج به منع جهانی سلاح‌های شیمیایی در چارچوب کنوانسیون منع گسترش سلاح‌های شیمیایی و تاسیس سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی شد.

سالجاری مصادف با بیستمین سالگرد اجرای کنوانسیون منع گسترش سلاح‌های شیمیایی است. این کنوانسیون بیانگر تلاش‌های بین‌المللی برای حذف نهایی یک رده از سلاح‌های کشتار جمعی است. در حالیکه در شرف رهایی جهان از سلاح‌های شیمیایی هستیم این مراسم برای همه یادآور ضرورت تعهد به این تلاش‌ها (حذف سلاح‌های کشتار جمعی) است. اگرچه دریافت گزارشاتی در زمینه کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و عراق مایه نگرانی است.

در صورتی که خواستار حذف همیشگی اینگونه حوادث و اطمینان از عدم تکرار اینگونه سوانح چون سردشت هستیم، ناگزیر از تقویت این هنجار جهانی هستیم.

من در خلال دوره مسئولیت خود به عنوان مدیرکل سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی از صمیم قلب رنج و ناراحتی قربانیان سلاح های شیمیایی را درک کردم. من در سفر آتی خود به ایران یاد و خاطره ایشان را گرامی داشته و در مراسم بیستمین سالگرد تاسیس سازمان و سی امین سالگرد حمله به سردشت شرکت خواهم کرد.

ما هرچه در توان داریم را باید در جهت جلوگیری از تبدیل و استفاده مواد شیمیایی به عنوان سلاح شیمیایی به کار گیریم. ما به فرزندان خود، به قربانیان سردشت و به همه کسانی که این سلاح‌های وحشتناک را تحمل کردند مدیون هستیم.

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *